W grudniowym numerze „OBSERWATORA MORSKIEGO” relacja z XII Konwentu Morskiego. Gościem specjalnym był premier Mateusz Morawiecki, a w spotkaniu uczestniczyli również sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk oraz podsekretarz stanu w tym resorcie Grzegorz Witkowski. Dyskutowano o najważniejszych inwestycjach w polskiej gospodarce morskiej, w tym o sektorze offshore. Podczas Konwentu przedstawiciele kilku uczelni podpisali także listy intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Podpisano kontrakt na budowę promów dla polskich armatorów.

Piszemy także o podpisanej w Gdańsku umowie na budowę nowych promów ro-pax dla spółki Polskie Promy, której udziałowcami są Skarb Państwa i Polska Żegluga Morska. Wartość kontraktu wynosi kilka miliardów złotych i zarówno dla stoczni, jak i dla armatora zamówione statki oznaczają zupełnie nowy rozdział rynkowej działalności. Pierwszy z promów ma być gotowy w 2025 roku.

W ostatnim tegorocznym wydaniu czasopisma o działającym systemie informacji rzecznej w Dolnej Odrze. RIS, czyli system informacji rzecznej wspierający żeglugę śródlądową, w początkowym założeniu miał przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo poprzez szybki transfer informacji – przyznał dr inż. Piotr Durajczyk, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, otwierając seminarium podsumowujące wdrożenie RIS w obszarze Dolnej Odry. – Następnym krokiem stało się wsparcie logistyki, jej poprawa oraz zintegrowanie z niemieckimi systemami.

W grudniowym wydaniu o dużych pieniądzach – 45 mln zł przeznaczono na inwestycje w małych portach w regionie zachodniopomorskim. Pieniądze trafiły do Mrzeżyna, Lubinia, Trzebieży i Niechorza, a środki na inwestycje pochodzą z programu unijnego „Rybactwo i Morze”.

– Powstają nowe falochrony i nabrzeża. W porcie Mrzeżyno budujemy praktycznie nowe falochrony o długości 454 m, które ułatwią wejście do portu zarówno rybakom, jak i żeglarzom, a także innym jednostkom cumującym. W Niechorzu jest pomost rybacki nr 1, który z powodu złego stanu powinien zostać rozebrany. Urząd Morski pomaga również rybakom w Trzebieży. Są tam dwa nabrzeża: jedno w basenie nr 1, drugie w basenie nr 2 o łącznej długości 184,5 m, których stan jest opłakany, ponieważ jest to jeszcze konstrukcja przedwojenna.

Tradycyjnie już zapraszamy do Opery na Zamku, która w przyszłym roku obchodzi piękny jubileusz – 65. urodziny. Świętowanie rozpoczyna już 1 stycznia Koncertem Noworocznym o godzinie 19.00.

W grudniu obchodzimy Święta Bożego Narodzenia. Życzenia świąteczne i noworoczne w ostatnim wydaniu „OBSERWATORA MORSKIEGO” składają: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Szczecinie, Klaster Morski Pomorza Zachodniego, Polska Morska oraz Wydawca – ZAPOL Sobczyk Spółka jawna.

Kolejny premierowy numer w styczniu 2022 roku.