14 czerwca 2015 r. – Znamy tegorocznych laureatów II edycji konkursu magazynu „Obserwator Morski” – Złote Lunety 2015. Na pokładzie statku „Dar Młodzieży” poznaliśmy najbardziej zasłużone osoby i firmy, które w 2014 przyczyniły się do rozwoju branży morskiej. „Złote Lunety 2015” ponownie zostały przyznane w 4 kategoriach: Firma Roku, Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Kultura i Sztuka. Czytelnicy magazynu przez ostatnie tygodnie zgłaszali swoich kandydatów, a Kapituła Konkursowa wybrała po trzy nominacje do poszczególnych kategorii i w niedzielę poznaliśmy zwycięzców.

Nominowani i zwycięzcy II edycji konkursu Złote Lunety:

Osobowość Roku
Zbigniew Miklewicz – zwycięzca
Krystyna Pohl
Andrzej Podlasiński

Firma Roku
Unity Line – zwycięzca
Milex
C. Hartwig

Wydarzenie Roku
Międzynarodowy Kongres Morski – zwycięzca
Sympozjum Sea Point

Kultura i Sztuka
Jerzy Raducha – zwycięzca
Włodzimierz Grycner
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie

Przebieg spotkania
Uroczysta gala rozpoczęła się o godz. 12.00 na pokładzie „Daru Młodzieży”, który przybył do Szczecina z okazji finałów Baltic Tall Ships Regatta 2015. Gospodarzem gali był Mirosław Sobczyk – wydawca magazynu „Obserwator Morski” – i to on przywitał licznie zgromadzonych gości – „Cieszę się, że po raz drugi udało się zorganizować wręczenie nagród na pokładzie tego wspaniałego statku i mam nadzieję, że stanie się to tradycją. Dziękuję za gościnność, tym bardziej, że nagrodzimy dziś laureatów tak blisko związanych z morzem. Poznajmy zatem nominowanych”. Prowadzący imprezę Dariusz Baranik, dziennikarz szczecińskiego oddziału Telewizji Polskiej, kolejno zapraszał na scenę osoby lub firmy nominowane w poszczególnych kategoriach, a zwycięzcy sprzed dwóch lat oraz członkowie Kapituły ogłaszali zaciekawionej i licznie zgromadzonej publice wyniki.

„Klub 100” po raz drugi

Przy okazji finału konkursu Złotych Lunet 2015 odbyła się także premiera drugiej edycji „Monografii Zachodniopomorskich Menadżerów”, czyli albumu zrzeszającego największe i najbardziej rozwojowe  firmy z Pomorza Zachodniego. Ideą albumu jest przedstawienie przedsiębiorstw oraz osób nimi kierujących w nieco inny niż na co dzień sposób, a mianowicie pokazanie zainteresowań, pasji i podejścia do pewnych spraw osób, które zarządzają największymi w tym regionie firmami. – „W pierwszej edycji pojawiło się 50 firm, w tej już więcej, mam nadzieję, że za dwa lata przedstawimy pełną setkę, bo i nasz region tak prężnie się rozwija, i ta monografia jest ukłonem w stronę zachodniopomorskich menadżerów. Jest to docenienie ich trudów i sukcesów” – powiedział Mirosław Sobczyk, pomysłodawca wydania popularnego „Klubu 100”, po czym wręczył albumy przedstawicielom najbardziej zasłużonych w zeszłym roku firm, tj. Arturowi Wróblowi (Pro Ogrzewanie), Grzegorzowi Krzywickiemu (BWG Ebit), Lesławowi Siemaszce (firma Siemaszko) oraz Waldemarowi Dużemu (firma Remech).

Organizatorem Gali wręczenia nagród była redakcja magazynu „Obserwator Morski” oraz Grupa Reklamowa ZAPOL. Gala została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Szczecina – Piotra Krzystka oraz Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza. Patronat medialny: TVP Szczecin, „Kurier Szczeciński”, „Prestiż”, „Świat Biznesu”, „Zachodniopomorski Przedsiębiorca”, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej Pomorze Zachodnie. Sponsorami wydarzenia byli: Polska Żegluga Morska oraz firma Mercedes-Benz Mojsiuk.