Tak zimnego i białego grudnia nie było już od wielu lat! Wody Polskie są już gotowe na sezon zimowy! Jeżeli wystąpi taka konieczność, to akcja lodołamania odbywać się będzie bez żadnej zwłoki.


– Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. W tym roku w polsko-niemieckiej akcji lodołamania wezmą udział nowe lodołamacze: Ocelot i Tarpan. Są one w pełnej gotowości do działania operacyjnego – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Akcja lodołamania to jedno z najważniejszych działań Wód Polskich. Bez sprawnego kruszenia lodu na Odrze, Regalicy i Odrze Granicznej groziłaby nam powódź zatorowa, której skutki mogłyby pochłonąć dorobek życia wielu mieszkańców naszego miasta i regionu. Wody Polskie są gotowe do działania!

– Zatrudniliśmy 9 osób jako uzupełnienie załóg. Do tego mamy stałą obsadę naszych jednostek, specjalistów, którzy są z nami od wielu lat – mówi Stefan Iwicki, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej. – Do akcji wchodzą dwa nowe lodołamacze. To nowoczesne jednostki, które będą wspomagać nasze akcje, są idealne dostosowane do warunków hydrologicznych Odry – dodaje Iwicki. – Spodziewamy się pracowitej zimy. Obserwujemy od końca listopada długoterminowe prognozy pogody. Trzymamy rękę na pulsie – dodaje.

We flocie Wód Polskich w Szczecinie jest osiem lodołamaczy. Siedem w stałej obsłudze i jeden rezerwowy. Do akcji dołączą również jednostki niemieckie.

Lodołamacze Ocelot i Tarpan
Wody Polskie życzenia 2021