We wrześniowym numerze „OBSERWATORA MORSKIEGO” Czytelnicy znajdą sporo informacji dotyczących inwestycji – tych realizowanych oraz tych planowanych.

O stanie prac nad potężną budową, która zgodnie z założonym planem prowadzona jest przez Koreańczyków w porcie polickim, czyli fabryce polimerów, napisała red. Elżbieta Kubowska. Przypomnijmy, że budżet przedsięwzięcia to aż 7 mld zł, a eksploatacja rozpocząć się ma pod koniec 2022 roku.

Z kolei na Zalewie Szczecińskim Holendrzy pogłębiają nam tor wodny do 12,5 m. Tu również wszystko funkcjonuje bez przeszkód, a ciekawostką są usypywane z urobku dwie nowe wyspy. Na miejscu był nasz fotoreporter – Jacek Pawłowski, możemy zatem zaprezentować zdjęcia z pogłębianych akwenów.

Sztuczna wyspa powstaje także na Zalewie Wiślanym – to rezultat prowadzonego przekopu Mierzei Wiślanej i budowy kanału, który skróci drogę z Bałtyku do portu w Elblągu. O tym też piszemy w ostatnim wydaniu naszego pisma.
Wśród informacji z morskiego świata nie mogliśmy pominąć jednej z największych tragedii ostatnich lat na Bliskim Wschodzie, czyli potężnego wybuchu w bejruckim porcie.

Z kolei w tekście pt. „Tragiczne zakończenie urodzinowego party” napisaliśmy, do jakich zgubnych skutków prowadzi szukanie statkiem wielkości boiska brzegowego wi-fi.

Dyrektor Opery na Zamku – Jacek Jekiel opowiedział o… fantastycznych premierach, czyli repertuarze w nowym sezonie artystycznym.

We wrześniowym „OBSERWATORZE MORSKIM” chwalimy się również nagrodą „Pro Arte”, jaką otrzymał filar i współtwórca naszego pisma – Marek Czasnojć. Przypominamy także jeszcze raz o jego świetnym albumie „SZCZECIN – metamorfozy”.