W październikowym wydaniu „OBSERWATORA MORSKIEGO” mamy jak zwykle wiele propozycji dla Czytelników szukających informacji branżowych, a także – dzięki znakomitym zdjęciom – pozytywnych wrażeń estetycznych.

W mijającym miesiącu na pewno nie mogliśmy przeoczyć uroczystości chrztu i podniesienia biało-czerwonej bandery na wielozadaniowym, nowoczesnym statku „Zodiak II”, który dla gdyńskiego Urzędu Morskiego został zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. Teraz czekamy na analogiczną uroczystość związaną z przekazaniem bliźniaczej jednostki „Planeta II”, która będzie w przyszłości pływała na wodach zachodniopomorskich w barwach szczecińskiego Urzędu Morskiego. O tym wydarzeniu – podobnie jak i tym, które miało miejsce we wrześniu w Gdyni – również opowiemy w formie fotograficznej historii.

Część gości uczestniczących w ceremonii chrztu „Zodiaka II” miała okazję wziąć udział następnego dnia w innych ciekawym wydarzeniu, tj. w obradach Konwentu Morskiego w miejscowości Skowronki, w pobliżu powstającego przekopu Mierzei Wiślanej. Napisaliśmy o tym w krótkiej, ale ważnej notce. Było to jednocześnie pożegnalne spotkanie ministra Marka Gróbarczyka oraz wiceministra Grzegorza Witkowskiego, którzy opuszczali likwidowany po rekonstrukcji rządu resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Obu ministrom redakcja „OBSERWATORA morskiego” życzy objęcia innych ważnych dla naszej gospodarki stanowisk i potrzymania swoich bardzo pozytywnych więzi ze środowiskiem ludzi morza.
W październikowym „OBSERWATORZE…” warto zwrócić uwagę na tekst dotyczący włączenia żeglugi morskiej w europejski schemat handlu emisjami spalin. Pod tym trochę dziwacznym pojęciem kryje się bardzo niebezpieczna dla wszystkich armatorów zawijających do portów Unii Europejskiej zapowiedź nałożenia nowych horrendalnie wysokich opłat, związanych z używaniem tradycyjnych paliw żeglugowych. Jeśli propozycje te wejdą w życie, mogą one dosłownie „zdemolować” całą gospodarkę morską Wspólnoty, z korzyścią dla krajów, które nie są w Unii Europejskiej.

W „lżejszej” części październikowej edycji pisma zamieściliśmy m.in. wspaniały fotoreportaż Michała Czasnojcia (syna „naszego” Marka) z podróży nad Jezioro Titicaca. Zdjęcia na tyle nam się spodobały, że jedno z nich postanowiliśmy zamieścić na okładce. Z kolei podróż na egzotyczne obszary półkuli północnej – na wyspę Kubę – zabrał nas nasz kolega redakcyjny, Lech Łyczywek, który jako jedyny z redakcji posiada stopień naukowy doktora. O atrakcjach turystycznych znacznie bliżej położonych terenów – biegu rzek Odry i Szprewy – opowiedziała red. Krystyna Pohl, a wiceprzewodniczący szczecińskiego Klubu Kapitanów Jachtowych – Tomasz Włoch zabrał nas w historyczno-żeglarską podróż do Mrzeżyna.

W tym wydaniu również o szczecińskim wydarzeniu kulturalnym – „Procesie” Ph. Glassa w Operze na Zamku.

Serdecznie zapraszamy do lektury.