W ostatnim w tym roku wydaniu „Obserwatora Morskiego” dużo miejsca poświęcamy oczywiście świętom spędzanym przez marynarzy na morzu. Stąd interesujący tekst red. Krystyny Pohl opisujący przygotowania wigilijnej wieczerzy z punktu widzenia statkowych ochmistrzów czy wspomnienia kpt. ż.w. Józefa Gawłowicza z pewnej wigilii spędzonej we francuskim Rouen.

W sferze bardziej związanej z gospodarką morską zdajemy obowiązkową relację z chrztu i podniesienia bandery na pięknym, nowym statku szczecińskiego Urzędu Morskiego „Planeta I”. Na uroczystościach był nasz fotoreporter Marek Czasnojć i z właściwą sobie wielką elegancją zapisał całe wydarzenie na płycie pamięci swojego aparatu.

Dużo miejsca poświęcamy także sferze portowej. Po pierwsze – piszemy o prawdziwej rewolucji, jaka wkracza do najważniejszych polskich portów wraz z wdrażaniem systemu informatycznego Port Community System. To ogromne ułatwienie dla naszych głównych ośrodków portowych, które znacznie przyspieszy odprawę towarów, wyeliminuje „papierologię” i włączy nasze porty w nowoczesny układ europejski. Po drugie – piszemy o przygotowaniach do budowy głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Będzie to najważniejsza inwestycja w sferze gospodarki morskiej Pomorza Zachodniego kolejnych lat. W styczniu zakończy się etap składania ofert dla wykonawcy i późniejszego operatora terminalu. W kolejnych numerach „Obserwatora Morskiego” będziemy oczywiście do tego tematu wracać.

Publikujemy także artykuły o sprawach ważnych dla lokalnej społeczności morskiej. Do takich z pewnością należy zaliczyć fakt mianowania niepowtarzalnego i bardzo lubianego przez wszystkich Duszpasterza Ludzi Morza ks. Stanisława Flisa proboszczem Kościoła Morskiego w Szczecinie, co jest jakby usankcjonowaniem dotychczasowego stanu rzeczy. Ważnym dla środowiska była również uroczystość zorganizowana z okazji 130. rocznicy urodzin Konstantego Maciejewicza, połączona z odsłonięciem pamiątkowej tablicy wmurowanej na budynku dawnej szczecińskiej PSM.

W ostatnim w tym roku wydaniu czasopisma obszerna relacja z VI Konferencji Naukowo-Gospodarczej „Odpowiedzialne łańcuchy dostaw 2020”. Tegoroczna edycja odbyła się zdalnie, a zorganizowali ją UMK w Toruniu, Uniwersytet Łódzki i samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Opera na Zamku tym razem zaprasza przed ekrany. Tylko w ten sposób miłośnicy teatrów mogą teraz obcować z magią sceny, świateł i kolorów.

A poza tekstami redakcyjnymi, dla wszystkich Czytelników „Obserwatora Morskiego” mamy moc serdecznych życzeń świątecznych, Bożego Narodzenia spędzonego w gronie najbliższych w zdrowiu i radości, a także aby cały 2021 rok był o wiele lepszy od tego mijającego.