W tym roku OBSERWATOR MORSKI ukazuje się już po raz trzeci. W najnowszym wydaniu artykuł Marka Gróbarczyka – wiceministra infrastruktury o pandemii, która uderzyła w przemysł stoczniowy. Wszelkie dane wskazują bowiem, że ten rok będzie dla tej branży jednym z najtrudniejszych od 2008.

Pomorze Zachodnie jest wielkim placem budowy. Andrzej Adamczyk powiedział w Szczecinie, że to nasz region jest świadkiem wielkich inwestycji drogowych i kolejowych, m.in. modernizacja linii Szczecin–Poznań czy Szczecin–granica państwa, przebudowa dworców w Koszalinie i Kołobrzegu oraz pogłębienia toru wodnego.

W czasopiśmie przeczytamy także o najbliższych planach Urzędu Morskiego w Szczecinie, który będzie kontynuował strategiczne inwestycje, takie jak pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m, a także będzie prowadził prace poprawiające infrastrukturę w małych portach.

W tym wydaniu m.in. o terminalu, który wypełni lukę miedzy Hamburgiem a Gdańskiem. „Dzięki niemu będzie dogodny dostęp do szerokiego zaplecza zachodniej Polski, wschodnich Niemiec i dalszych obszarów położonych na południu Europy” – to fragment wypowiedzi Horsta Lindego – emerytowanego profesora Instytutu Transportu Lądowego i Morskiego Uniwersytetu Technologicznego w Berlinie.

Polska Żegluga Morska to tegoroczna jubilatka. Skończyła już 70 lat. Siedem dekad armatora to historia niezwykła, interesująca, rozgrywająca się na tle zmieniających się warunków polityczno-społeczno-ekonomicznych kraju. To historia wspaniałych ludzi, którzy tworzyli i wciąż tworzą przedsiębiorstwo. Redaktor Krzysztof Gogol opowiada czytelnikom o historii PŻM. W marcowym odcinku o utworzeniu istniejącej do dziś linii zachodnioafrykańskiej.

W marcowym wydaniu wspomnienie o tych co odeszli, o prawdziwych bohaterach i wspaniałych ludziach. Jan Prüffer – kapitan i pilot morski oraz Aleksander Doba – wielki podróżnik we wzruszających opowieściach red. Krystyny Pohl.

Tradycyjnie już zapraszamy do Opery na Zamku. Dyrektor Jacek Jekiel w rozmowie z Magdaleną Jagiełło-Kmieciak opowie o wiosennych planach repertuarowych.

Pamiętając o zbliżających się Świętach Wielkanocnych wiele specjalnych życzeń.

https://www.facebook.com/grupazapol/photos/a.255015231273441/3755550407886555/