Po raz czwarty w tym roku mogą Państwo sięgnąć po OBSERWATORA MORSKIEGO.

W najnowszym wydaniu obszerna relacja z drążenia tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. W związanej z tym uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister resortu Marek Gróbarczyk. W spotkaniu uczestniczył też europoseł Joachim Brudziński, który powiedział, że Świnoujście to najpiękniejsze miasto w kraju. I jest to jednocześnie początek Polski. Dzięki tunelowi miasto na trwale zostanie połączone z krajem. Joachim Brudziński przypomniał również, że na inwestycji tej szczególnie zależało Jarosławowi Kaczyńskiemu, który naciskał na jej realizację. Przypomniał też, że tysiące mieszkańców Świnoujścia od lat marzyło o tym przedsięwzięciu i teraz staje się on faktem.

Polska Żegluga Morska zakupiła sto procent udziałów w spółce Polskie Promy. Przypomnijmy, że spółka ta została powołana w kwietniu 2020 roku przez Polską Żeglugę Bałtycką i miała być podmiotem realizującym budowę nowych polskich promów. Przejęcie spółki Polskie Promy przez PŻM to kolejny krok na drodze budowy nowych promów. W intencji armatora mają to być jednostki typu ro-pax o długości kadłuba ponad 200 m i długości linii ładunkowej ok. 4 tys. m. Promy mają powstać w jednej z polskich stoczni.

W czasopiśmie przeczytamy także o budowie Polimerów Police – przedsięwzięciu, które jest już na półmetku. To jedna z największych w historii polskiego przemysłu chemicznego inwestycji. Realizowana jest przez Grupę Azoty Polyolefins, spółkę celową należącą do Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. W zakres przedsięwzięcia wchodzą: instalacja do odwodornienia propanu (PDH), instalacja do produkcji polipropylenu (PP), zaplecze i infrastruktura logistyczna oraz terminal przeładunkowo-magazynowy (morski terminal gazowy). Generalnym wykonawcą jest koreańska firma Hyundai Engineering. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 roku. Całkowity szacowany budżet projektu wynosi blisko 7 mld zł.

W tym wydaniu m.in. rozmowy: z Januszem Żmurkiewiczem – prezydentem Świnoujścia oraz Jerzym Wójtowiczem – prezesem C. Hartwig.

Polska Żegluga Morska to tegoroczna jubilatka. Skończyła już 70 lat. Siedem dekad armatora to historia niezwykła, interesująca, rozgrywająca się na tle zmieniających się warunków polityczno-społeczno-ekonomicznych kraju. To historia wspaniałych ludzi, którzy tworzyli i wciąż tworzą przedsiębiorstwo. Redaktor Krzysztof Gogol opowiada czytelnikom o historii PŻM. W kwietniowym odcinku o tym, jak rozwijała się flota PŻM oraz o kierunkach pływania w pierwszej połowie lat 60. XX w.

Tradycyjnie już zapraszamy do Opery na Zamku. W kwietniu, po pięknym wiosennym koncercie chóru, zobaczymy jeszcze trzy wydarzenia artystyczne online Opery na Zamku. Będą to: od 10 do 12 kwietnia recital Klucz do poezji z niezwykle rzadkim repertuarem, 17 i 18 kwietnia opera buffa Così fan tutte W.A. Mozarta oraz 24 i 25 kwietnia spektakl baletowy Wizje miłości/Mity w choreografii Zofii Rudnickiej do muzyki F. Chopina i K. Szymanowskiego. Opera zaprasza na spotkania ze sztuką wysoką i życzy Państwu wielkich wzruszeń.

Dostęp do wydarzeń przez stronę www.opera.szczecin.pl

https://www.facebook.com/grupazapol/photos/a.255015231273441/3827067707401491/