Bigowanie jest ważnym elementem pracy z grubszym papierem (zaproszenia, teczki, karton). Żeby je złożyć, trzeba wykonać tzw. big, czyli w miejscu zgięcia zrobić mechanicznie wyżłobienie. Polega to na osłabieniu materiału poprzez zerwanie włókien w jego strukturze, a w konsekwencji zmniejszenie sztywności materiału w miejscu zgięcia. Efekt ten uzyskuje się poprzez przegniatanie materiału w miejscu, w którym chcemy, aby składał się on w sposób wygodny i estetyczny. Proces bigowania jest procesem trwałym. Bigowanie jest stosowane szczególnie do papierów i kartonów o znacznej gramaturze.

Papier niepowlekany jest bardziej podatny na zginanie niż papier powlekany. Dzieje się tak, ponieważ papier powlekany jest bardziej złożony, więc bardziej podatny na pękanie niż papier niepowlekany. Struktura papieru zmienia się wraz z grubością warstwy powlekania, zwartości włókien, długości włókien, wiązania pomiędzy warstwą podstawową i warstwą powlekania. Znaczenie ma też, w jaki sposób masa włóknista była obrabiana. Ciężka warstwa powlekania, niska zawartość włókien (papier 2- lub 3-krotnie powlekany) oznacza mniejszą stabilność i większą skłonność do pękania, co bardzo obniża estetykę wyrobu końcowego. W procesie drukowania papier staje się mniej elastyczny. Jest to spowodowane nałożeniem warstw farby, warstw lakierów uszlachetniających lub powłok. Ciepło stosowane w celu szybkiego wysuszenia wydrukowanych arkuszy podczas procesu uszlachetniania lakierem UV powoduje dalsze zmniejszenie elastyczności papieru.

Bigowanie jest wykonywane za pomocą noży bigujących w formie listwy stalowej, której promień zaokrąglenia jest równy połowie jej grubości lub za pomocą zaokrąglonych noży krążkowych.

Bigowanie w naszej introligatorni może być realizowane za pomocą:

  • wykrojników zaopatrzonych w noże bigujące – proces ten wykonywany jest na maszynie sztanctygiel,
  • bigówki, w której do bigowania wykorzystywane są noże listwowe,
  • bigówki rolkowej, w której do bigowania stosuje się noże krążkowe.

Zgłoś swoje potrzeby – porozmawiaj o warunkach zlecenia:
tel.: +48 91 435 19 00
e-mail: biuro@zapol.com.pl