W najnowszym wydaniu OBSERWATORA MORSKIEGO anonsujemy jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie gospodarki morskiej – 14 i 15 września w Szczecinie odbędzie się 8. Międzynarodowy Kongres Morski, w którym będzie uczestniczyło 400 osób. W programie m.in.: trzy debaty plenarne poświęcone rozwojowi portów i gospodarce morskiej na rzecz klimatu oraz 14 paneli dyskusyjnych. Organizatorem spotkania jest Fundacja KONGRES MORSKI, Klaster Morski Pomorza Zachodniego, a współorganizatorem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Patronat Honorowy i Merytoryczny objęło Ministerstwo Infrastruktury. Obszerna relacja w kolejnym „Obserwatorze Morskim”.
We wrześniowym wydaniu czasopisma także o zakończonym remoncie m/s Rysy, przeprowadzonym na przełomie lipca i sierpnia, który wykonała – jak zawsze sprawnie i terminowo – stocznia „Nauta” z Gdyni. M/s Rysy następnie udał się do gdyńskiego terminalu masowego, gdzie załadował 60 tys. ton polskiej pszenicy. Statek wziął kurs na Morze Śródziemne oraz Kanał Sueski. Odbiorcą naszego zboża jest Arabia Saudyjska.
PGNiG Supply & Trading (PST) zawarło umowę z norweskim armatorem Knutsen OAS Shipping, dotyczącą czarteru kolejnych dwóch zbiornikowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Jednostki zostaną zbudowane specjalnie na potrzeby czarteru PGNiG i wejdą do użytku w pierwszej połowie 2024 roku. Każda z nich będzie miała pojemność ok. 174 tys. m3. PST będzie ich wyłącznym użytkownikiem przez 10 lat, z możliwością przedłużenia.
W bieżącym numerze przeczytamy o modernizacji floty Wód Polskich w Szczecinie. Dwa lodołamacze rzeczne: „Ocelot” i „Tarpan” niebawem przejdą chrzest morski i zasilą zachodniopomorską flotę. Tym samym zastąpią najstarsze, ponad 50-letnie jednostki, które zostaną wycofane z floty. Nowe lodołamacze, zbudowane w Stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku na zamówienie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, to nowa generacja wyspecjalizowanych statków. „Ocelot” i „Tarpan” to lekkie, liniowe jednostki idealnie dostosowane do pracy na tak specyficznym akwenie jak Odra i Wisła
W najnowszym wydaniu czasopisma również o tym, że Szczecińska Akademia Morska stawia na offshore. W październiku 2021 roku Akademia Morska w Szczecinie uruchamia na Wydziale Mechanicznym studia stacjonarne na kierunku: inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Będzie to jedyny w Polsce kierunek studiów przygotowujący inżynierów z wiedzą ukierunkowaną zarówno na eksploatację morskich, jak i lądowych siłowni wiatrowych, ale także na nadzór i eksploatację szeroko pojętych systemów oraz urządzeń przemysłowych.
W OBSERWATORZE MORSKIM o tym by przywrócić świetność promowi „Gryfia”. Przyszłość najstarszego statku w Polsce, 134-letniego promu „Gryfia”, nadal jest niejasna. Trwają wyceny i rozmowy między zarządem stoczni „Gryfia” – właścicielem jednostki a samorządowcami. Przepychanki trwają, a promem zaczynają się interesować również instytucje kultywujące tradycje morskie spoza naszego miasta. Straciliśmy bezpowrotnie wiele zabytkowych i zasłużonych jednostek, chociażby s/s Sołdek czy parowy holownik „Słoń”. Teraz niepewny los związany jest z historycznym promem „Gryfia”. Jednostka ta powinna być – wzorem wielu portów – statkiem-muzeum i zaczątkiem morskiego skansenu w Szczecinie.
W cyklu „Na żeglarskim szlaku” zapraszamy do Międzywodzia. „Różne są przystanie. Jedne lubię bardziej, inne mniej. Nie przypadkiem maleńki pirs nad Zalewem Kamieńskim w Międzywodziu jest jednym z najbardziej przeze mnie lubianych. Jest to spokojne i nastrojowe miejsce, które ma swój urok o każdej porze dnia. Przy niewielkim pirsie cumują jachty. Na nabrzeżu są ławeczki by usiąść i cieszyć uszy szumem wiatru i wody, a oczy pięknym widokiem na Zalew, Wyspę Chrząszczewską i malowniczy Kamień Pomorski” – napisał Tomasz Włoch.
Tradycyjnie już zapraszamy do Opery na Zamku. Po spotkaniu z operą „Romeo i Julia”, która zagości na deskach teatru 18 i 19 września, Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na poruszający spektakl „Dzieci z dworca ZOO”, majstersztyk sztuki baletowej, opowiadający o losach młodej narkomanki i jej przyjaciół. Będzie można go zobaczyć 25 i 26 września. O pełnym ekspresji przedstawieniu, niezwykle sugestywnym i ogromnie aktualnym tańcu z narkotykami w choreografii wybitnego Roberta Glumbka, z dyrektorem Opery na Zamku – Jackiem Jekielem rozmawiała Magdalena Jagiełło-Kmieciak.