Nasz miesięcznik „OBSERWATOR MORSKI” otrzymał prestiżową nagrodę Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szczecina i Pomorza Zachodniego „Business Club Szczecin”. Została ona wręczona 8 stycznia 2016 w czasie XIV  Gali Biznesu w Szczecinie.

W wygłoszonej  laudacji podkreślono m.in., że „Obserwator Morski” jako pismo morsko-społeczne ukazuje się od roku 2008.  Prezentuje i promuje dorobek gospodarki morskiej, przedstawia aktualne problemy branży i proponuje sposoby ich rozwiązania. Bierze aktywny udział w dyskusji o przyszłości i rozwoju branży morskiej.

Magazyn jest kolportowany w kraju i za granicą. Dociera na wszystkie polskie statki, jest  dostępny m.in. w placówkach administracji publicznej, w siedzibach firm oraz w ogólnodostępnej dystrybucji. Wydawcą „Obserwatora Morskiego” jest Grupa Reklamowa ZAPOL. Jej prezes Mirosław Sobczyk wyznaczył redakcji zadanie medialnego wsparcia branży morskiej oraz promocji tematyki marynistycznej. Dziennikarze związani z miesięcznikiem w sposób trafny i rzeczowy opisują oraz analizują sytuację w branży, zjawiska i trendy. Wiedzą również jak ważni są ludzie. Dlatego też często na łamach pisma prezentowane są sylwetki osób zaangażowanych w rozwój gospodarki morskiej. Wydawca „Obserwatora Morskiego” jest też pomysłodawcą oraz inicjatorem prestiżowej nagrody Złote Lunety. Przyznawana jest ona od 2013 roku. Stanowi wyróżnienie dla osób oraz firm szczególnie zasłużonych dla morskiej branży. Wręczanie nagrody odbywa się w Szczecinie, co dwa lata, na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży”. Poważanie z jakim odbierane są statuetki oraz znakomite towarzystwo najważniejszych osób związanych z gospodarką morską to najlepszy dowód uznania dla „Obserwatora Morskiego” jako branżowego czasopisma”.

Dziękuję za to zaszczytne wyróżnienie i słowa uznania, ale ja jestem tylko wydawcą i niewiele bym zdziałał, gdybym nie miał znakomitych współpracowników i dziennikarzy – powiedział prezes Mirosław Sobczyk. – Szczególnie chciałbym podziękować Krzysztofowi Gogolowi, redaktorowi naczelnemu „Obserwatora Morskiego” i  Krystynie Pohl, której teksty są tak chętnie czytane. Dziękuję również naszemu fotoreporterowi Markowi Czasnojciowi, dzięki któremu mamy zawsze znakomite zdjęcia.  

„Obserwator Morski” powstał w roku 2008. A inicjatorami jego utworzenia  są wspomniany Krzysztof Gogol (na co dzień doradca dyrektora naczelnego PŻM) i  Andrzej Grześkowiak (nie żyjący już znakomity publicysta morski). Z pomysłem poszli do Mirosława Sobczyka, który z entuzjazmem go zaakceptował. I mamy dzięki temu jedyne w Polsce czasopismo morsko-społeczne (od lat nie istnieją  już ani „Morze” ani „Morze i Ziemia”). A my jako zespół dokładamy starań, by była to gazeta redagowana na wysokim poziomie. Naszej uwadze nie umykają najważniejsze wydarzenia w światowym shippingu i w światowej  branży okrętowej. Na bieżąco śledzimy poczynania polskich armatorów i krajowych stoczni, morskich uczelni i żeglarskich klubów oraz nowości książkowe i filmowe. Staramy się też uchronić od zapomnienia ludzi ważnych dla morskiej branży, historyczne  wydarzenia i wszystko co jest związane z morską tradycją.

Mówi kpt.ż.w. Witold Czapp, jeden z naszych stałych autorów. – Przede wszystkim gratuluję nagrody, bo „Obserwator Morski” na to zasługuje. Jest świetnie redagowany, zawsze bardzo aktualny. Wiele ciepłych słów słyszę o nim, gdy jestem  w Gdyni i od kolegów z całej Polski, którzy miesięcznik prenumerują. Mam tylko jedno życzenie, by „Obserwator Morski” był bardziej dostępny w Trójmieście.

W czasie Gali Biznesu uhonorowano też nagrodą Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szczecina i Pomorza Zachodniego „Business Club Szczecin” kilka innych firm ze Szczecina i województwa. Oto one:

BALTCHEM SA – spółka specjalizująca się w przeładunkach i magazynowaniu  płynnych produktów chemicznych

DROBIMEX – producent najlepszych wyrobów drobiarskich trafiających na rynek krajowy i na eksport

POLTRAMP YARD  – nowoczesna stocznia w Świnoujściu specjalizująca się w kompleksowych remontach, przebudowach oraz budowach  pełnomorskich jednostek

SIEMASZKO – największy deweloper na rynku zachodniopomorskim. Istnieje od 22 lat. Wybudował ponad 3000 mieszkań i ponad sto domów jednorodzinnych

JERZY MIŚKIEWICZ – właściciel najstarszego na świecie szczecińskiego kina „PIONIER”  otrzymał Złotą Honorową Odznakę Gryfa Pomorskiego