W najnowszym wydaniu MAGAZYNU MORSKIEGO o gospodarczej wizycie. Prezydent RP Andrzej Duda złożył wizytę w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku, a następnie, wraz z premierem RP Mateuszem Morawieckim, udał się na miejsce budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Te dwa miejsca wybrane zostały nieprzypadkowo. W Remontowej Shipbuilding realizowany jest obecnie program modernizacji polskiej Marynarki Wojennej, natomiast przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja wzmacniająca suwerenność Polski i budująca regionalny potencjał gospodarczy.
Przeładunki w portach Szczecin i Świnoujście cały czas w górę. Pierwsze półrocze 2021 roku ze wzrostem 11,5 proc. – króluje węgiel i ruda. Wyniki przeładunkowe po pierwszym półroczu br. są w obu portach o 11,5 proc. lepsze aniżeli w tym samym czasie ubiegłego roku. W portach jest więcej węgla, rudy, zboża, drobnicy i kontenerów. Węgiel i ruda zanotowały wzrost na poziomie 35 proc. w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2020 roku. Dwucyfrowy wzrost o 13 proc. zanotowano w przypadku drobnicy, w tym drobnicy promowej 16 proc. Kontenery zakończyły półrocze wynikiem o 7,6 proc. lepszym w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. W takich grupach towarowych jak zboża, inne masowe oraz paliwa wielkości są w zasadzie analogiczne jak w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku.
W czasopiśmie rozmowa z Andrzejem Wróblewskim, dyrektorem Polskiej Żeglugi Morskiej m.in. o jednej z najważniejszych inwestycji gospodarczych naszego kraju kolejnych lat, czyli projekcie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
W sierpniowym OBSERWATORZE MORSKIM również o „parkingach” dla lodołamaczy na Odrze. Siedem miejsc postojowo-cumowniczych oraz nowe oznakowanie szlaku żeglownego pojawią się na Odrze dolnej i granicznej. Głównym wykonawcą została firma AARSLEFF Sp. z o.o., która od ćwierć wieku działa na polskim rynku budowlanym. Prace mają potrwać do listopada 2022 roku. – To element, który pozwoli na zrealizowanie wszystkich inwestycji, które lada moment nastąpią, czyli przebudowa mostów w Kostrzynie i w Podjuchach. Udrażniając w ten sposób Odrę i korytarz wodny, łączymy Bałtyk z Morzem Północnym. Dziękuję Wodom Polskim za sprawną realizację przetargu i życzę terminowego wykonania tej inwestycji – mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
O morzu z dziećmi w Zamościu. Przekazywać wiedzę i uczyć dzieci można na wiele sposobów, ale zawsze najatrakcyjniejszą formą, z punktu widzenia młodego odbiorcy, jest ta połączona z dobrą zabawą i rozrywką. Książnica Zamojska w organizowanych zajęciach popularyzujących czytelnictwo i edukujących w różnych dziedzinach wiedzy bardzo często wykorzystuje gry planszowe. Posiada w swoich zbiorach bogaty zestaw gier tradycyjnych oraz wielkoformatowych. Te ostatnie najlepiej sprawdzają się podczas bibliotecznych wydarzeń plenerowych, w których uczestniczą nie tylko dzieci, ale także dorośli – rodzice i opiekunowie.
Album Marka Czasnojcia i wydawnictwa ZAPOL pt. „MAGIA ŻAGLI” ochrzczony i zwodowany. – Zgodnie z morskim obyczajem, ja – matka chrzestna, chrzczę dziś i woduję album prezentujący niezwykłą urodę żaglowców. Sfotografował je po mistrzowsku Marek Czasnojć, a wydało szczecińskie Wydawnictwo Zapol.
Przez lądy, morza, oceany podążaj książko do czytelników. Ciesz oczy pięknymi zdjęciami, przynoś sławę autorowi i chwałę wydawcy. Nadaję ci imię MAGIA ŻAGLI – tymi słowami matka chrzestna red. Krystyna Pohl ochrzciła album i wrzuciła do Odry butelkę zawierającą akt chrztu i informację dla znalazcy.
Uroczystość odbyła się w Szczecinie na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży”, który przypłynął do Szczecina na finał Bałtyckich Regat Żagle 2021.
Tradycyjnie zapraszamy do Opery na Zamku, która proponuje we wrześniu swoim widzom dwa zjawiskowe i wyróżniane w Polsce przedstawienia: operę „Romeo i Julia” Ch. Gounoda i balet „Dzieci z dworca ZOO” do muzyki między innymi Davida Bowiego. Zaczniemy od szekspirowskiej wizji tragicznej miłości, by przejść do wstrząsającej prawdy o fascynacji narkotykami.