Falcowanie to proces introligatorski polegający na złamywaniu papieru, umożliwia składanie kartek, np. ulotki na pół albo mapy na kilka razy. Odbywa się na maszynach falcujących czyli falcerkach (złamywarkach). Otrzymana w procesie falcowania krawędź nazywana jest złamem lub falcem, a bardziej żargonowo, szczególnie wśród starszego pokolenia poligrafów, trochę krócej i prościej, czyli łamem. W procesie falcowania rozróżniamy dwa główne rodzaje łamów – równoległe, przebiegające w jednym kierunku, i krzyżowe – linia łamu przebiega w więcej niż jednym kierunku. Łamy krzyżowe są wykorzystywane głównie podczas produkcji książek oraz publikacji wielostronicowych, natomiast łamy równoległe mają zastosowanie przede wszystkim do produkcji folderów i innych materiałów reklamowych.

W procesie falcowania duże znaczenie ma kierunek włókien falcowanego surowca. Przy falcowaniu równoległym łamy powinny być równoległe do kierunku włókien, w przeciwnym razie będzie zachodzić ryzyko pękania papieru na łamie, a sam łam będzie nierówny i tym samym nieestetyczny.

W Grupie ZAPOL kierunek włókien papieru ustalany jest na etapie składania zamówienia. Wcześniej technolog ustala, w jaki sposób z arkusza będą wykrawane poszczególne użytki i jaki kierunek włókien powinien mieć surowiec. Dzięki temu Klient ma pewność, że zlecona praca zostanie wykonana zgodnie z zasadami technologii poligraficznej, co w konsekwencji przełoży się na wysoką jakość i estetykę produktu.

Zgłoś swoje potrzeby – porozmawiaj o warunkach zlecenia:
tel.: +48 91 435 19 00
e-mail: biuro@zapol.com.pl